Group Instruction

The group training is realized as a hockey camp. The players are divided into small groups according to their performance. Each group contains maximally four to six players when one or even more trainers devote to the players. During the training, the ice rink is effectively used while the highest possible quality of the training is maintained.

Individual Practice

The individual training is realized as “one-on-one” practice or as training for a small group which contains maximally one or three players. The individual training is organized at the assigned time according to the possibility of renting ice rink based on the previous agreement. The trainer devotes to the player or a small number of players for the whole time spent on the ice which enables the highest individual focus on specific necessities of each player.

Video Analysis

Recorded videos which are shot right on the ice or during the off-ice are could be analyzed adhoc right on the spot. We are able to analyze the video and advise how to reduce frequent mistakes and work on their elimination.

Motivation and Motivational Conversation

Motivation is actually an internal or external factor or a set of factors that have the task of directing the action and the player's commitment towards achieving a particular goal set. Motivation expresses a collection of all psychological elements - joy, curiosity, positive feeling, joyful anticipation, which stimulate individuals to work even better and even more for their own benefit.

Based on the age of our trainees, we select the appropriate motivation language, as well as a careful selection rhetoric in the belief that we encourage players to have the sense of playing hockey.

Positive emotions and joy are the basic motivational elements and the main base for further upgrading, development of efficiency both in training and in the game.

During campsite training, we are recording video material of our trainees (players and goalkeepers) in order to show them differences and progress made in the individual skills that are the result of their own work and effort.

Tournaments

Hockey Talent School organizes a large number of international tournaments in the Czech Republic. These tournaments are intended for all youth hockey categories, for boys and girls. Hockey Talent School also organizes tournaments for hobby players of various level of performance.

Hobby Hockey

Hockey Talent School nabízí pro hobby hráče jednotlivé lekce, které jsou určeny pro hráče všech výkonnostních kategorií, tedy od úplných začátečníků po pokročilé. Zaměřujeme se na konkrétní potřeby hráče s důrazem na jeho individualitu a osobní rozvoj. Hráči jsou rozděleni do skupin dle svých herních dovedností. Vyzkoušejte i jednodenní a vícedenní kempy, které organizujeme pro skupiny amatérských hráčů se zaměřením hlavně na individuální nedostatky a zdokonalování herních dovedností jednotlivce – bruslení, kontrola kotouče, zpracování kotouče a přihrávání, obsazování a uvolňování hráče s kotoučem a bez kotouče; rovnovážná a nerovnovážná cvičení. Tréninkové jednotky jsou zaměřeny především na rozvoj koordinačních schopností s důrazem na lední hokej. Mnozí z vás ocení také pořádání letní hokejové školy, modelová utkání, přátelské tournaments, důležitý individuální kondiční trénink mimo led, nácvik střelby mimo led i odborné konzultace. Opravdu každý z Vás si na tréninku přijde na své, úplný začátečník, jehož cílem je naučit se především základním bruslařským dovednostem, tak i zkušenější hráč, který už se umí zapojit do týmové spolupráce.

Těšíme se na vaši návštěvu a také na spolupráci s týmem vyškolených trenérů.